Cost Per Litre. How To Find The Cost Per Litre Of A Drink Or Fuel (Unit Cost).
In this video you will learn how to work out the cost per litre. To do this divide the money by how many litres that you are buying. In example 1, 1.5L of squash cost £1.86 and you are asked to find the cost per litre. Do this by dividing 1.86 by 1.5 to give £1.24 per litre. In example 2, 1.7L of fuel costs £2.21 and you are asked to find ...
YouTube
· Dec 12, 2021